Aparaty słuchowe a rozmowy telefoniczne

Czy użytkownicy aparatów słuchowych mogą bezproblemowo korzystać z telefonów komórkowych i stacjonarnych? To jedno z częściej pojawiających się obecnie pytań u protetyka słuchu. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której musimy zrezygnować z rozmów telefonicznych, ponieważ nie pozwala nam na to nasz aparat. Nie trudno odnaleźć opinie niezadowolonych użytkowników, którzy podczas rozmów słyszą piski, trzaski, czy szumy. 

Aparaty słuchowe możemy podzielić na dwie kategorie, ze względu na sposób przetwarzania sygnału.

Analogiczne, czyli takie, gdzie dźwięk odbierany jest za pomocą mikrofonu, a następnie zamieniany na sygnał elektryczny. Sygnał jest odpowiednio wzmacniany i przesyłany do słuchawki aparatu.

Jest to prostszy rodzaj aparatu i znacznie tańszy. Niestety użytkownicy tego typu urządzenia bardzo często skarżą się na trudności podczas rozmów telefonicznych. Telefon (zwłaszcza komórkowy) emituje bardzo duże pole magnetyczne, które może zakłócić działanie aparatu. W zależności od modelu aparatu słuchowego możemy nie być w stanie całkowicie odbyć rozmowy lub z niejakim trudnem zrozumieć naszego rozmówcę. 

Co robić w takim przypadku? 

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z zestawu głośnomówiącego, zestawu słuchawkowego lub zakup specjalnego adaptera telefonicznego. W przypadku aparatów słuchowych zausznych pamiętajmy, aby rozmawiając przez telefon trzymać go delikatnie za uchem (tam, gdzie znajduje się nasze urządzenie). Nie przyciskajmy zbyt mocno słuchawki do ucha, najlepiej trzymać ją w odstępie kilku milimetrów.

Cyfrowe aparaty słuchowe

To nowoczesne urządzenia bazujące na technologii cyfrowej. Wciąż rozwijające się, na rynku pojawiają się coraz to nowe modele aparatów słuchowych tej kategorii. Najważniejszą różnicą pomiędzy aparatami cyfrowymi i analogowymi jest sposób obróbki sygnału. Przesyłany jest on do procesora wewnątrz aparatu i dużo bardziej precyzyjnie obrabiany. Aparat cyfrowy przystosowany jest także do obróbki dźwięku. Na przykład, kiedy znajdujemy się w hałaśliwym miejscu, możemy wyciszyć szumy i wzmocnić jeden konkretny dźwięk.

Aparaty cyfrowe dostosowujemy indywidualnie u protetyka słuchu, dzięki czemu proces przyzwyczajania się i adaptacji jest krótszy i łatwiejszy. Protetyk programuje aparat pod konkretną osobę, jej potrzeby, stopień uszkodzenia słuchu, czy wedle innych preferencji.

Użytkownicy tego rodzaju urządzeń bardzo rzadko mają problemy z odbieraniem połączeń telefonicznych. Dodatkowo, coraz więcej aparatów cyfrowych ma wbudowaną funkcję Bluetooth®.

Bluetooth® 

Dzięki technologii Bluetooth® możesz rozmawiać przez telefon bez użycia rąk. Aparat słuchowy łączy się z Twoim telefonem komórkowym, tak samo jak w przypadku zestawu słuchawkowego. Dźwięk dzwonka telefonu słyszysz bezpośrednio w uchu, a połączenie odbierasz za pomocą specjalnego, niewielkiego pilota, który służy również za mikrofon. Telefon nie jest Ci wtedy potrzebny, możesz mieć go w torebce lub w kieszeni. 

To szczególnie istotna funkcja dla osób, które często siadają za kierownicą. 

Dodatkowo, możemy ściągnąć na telefon specjalną aplikację, dzięki której będziemy obsługiwać nasze urządzenie przez telefon. Daje to możliwość słuchania muzyki w naszym aparacie, z telefonu, laptopa, czy innego odtwarzacza. 

Do aparatu możemy zakupić również adapter telefoniczny i telewizyjny. Pierwszy z nich połączy nasze urządzenie z telefonem stacjonarnym, a drugi wzmocni jakość dźwięku podczas oglądania naszych ulubionych filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.