Czy Twój aparat słuchowy spełnia Twoje wymagania?

Cyfrowe aparaty słuchowe są wyposażone w najnowocześniejszą technologię, dzięki której nie tylko skutecznie rehabilitują słuch, ale także zwiększają komfort codziennego życia. Sprawdź, co może zrobić dla Ciebie Twój aparat słuchowy – możliwości z pewnością Cię zaskoczą.

Rozwój technologiczny nie ominął aparatów słuchowych. To właśnie dzięki nowoczesnej technologii nie tylko spełniają one funkcje prozdrowotne, ale także ułatwiają nasze życie. Umożliwiają między innymi rozmowę telefoniczną bez używania rąk (dzięki technologii Bluetooth®) czy automatycznie dostosowują swoje ustawienia do aktualnej sytuacji akustycznej. Pełne zadowolenie może przynieść jednak tylko aparat, który został prawidłowo dobrany do potrzeb zdrowotnych i indywidualnych preferencji pacjenta.

Dobór i ustawienie aparatu słuchowego

Za prawidłowe dobranie modelu aparatu słuchowego i technologii, w którą jest on wyposażony, odpowiedzialny jest protetyk słuchu. To właśnie protetyk słuchu, na podstawie przeprowadzonych badań, ustalonego rozpoznania i przeprowadzonego wywiadu audiologicznego, pomaga pacjentowi wybrać właściwy aparat słuchowy. Właściwy, czyli taki, który będzie spełniał oczekiwania użytkownika. Podstawową funkcją aparatu słuchowego jest rehabilitacja słuchu, która ma na celu nie tylko poprawę słyszenia, ale także przeciwdziałanie dalszemu rozwojowi niedosłuchu.

Niemniej ważne są również systemy redukcji sprzężeń zwrotnych, dzięki którym pacjent będzie się cieszył dźwiękiem bez zakłóceń przez szumy i piski, czy technologia Bluetooth®, umożliwiająca bezprzewodowe połączenie aparatu słuchowego z innymi urządzeniami, np. telefonem komórkowym czy stacjonarnym – za pomocą adaptera telefonicznego. Dla użytkowników o szczególnych potrzebach przewidziano również programy dedykowane, między innymi do odbioru dźwięków muzycznych (np. „Muzyka na żywo” czy „Kino”), z kolei dla osób często podróżujących samolotem powstał program „Komfort w samolocie”. Standardem jest, że wszystkie nowoczesne aparaty słuchowe są wyposażone w cyfrowe algorytmy przetwarzania dźwięku, dzięki czemu użytkownik odzyskuje naturalną zdolność słyszenia.

Kiedy aparat słuchowy nie spełnia swojego zadania?

To oczywiste, że do każdego nowego aparatu słuchowego, podobnie jak do nowych okularów, trzeba się przyzwyczaić. Nie tylko psychicznie, ale – przede wszystkim – fizycznie. Czas potrzebny na przystosowanie się organizmu do urządzenia to kwestia indywidualna. Normą jest natomiast to, że do prawidłowo dobranego aparatu przyzwyczajamy się szybko, zwłaszcza jeśli używamy go codziennie, przynajmniej przez kilka godzin. Jeśli nie możesz przywyknąć do swojego aparatu słuchowego, pomimo podejmowanych prób, zgłoś się do poradni audiologicznej w celu zmiany ustawień w urządzeniu. Do objawów niepokojących, świadczących o tym, że aparat został niewłaściwie skonfigurowany zalicza się:

– bóle i zawroty głowy występujące w trakcie używania aparatu lub bezpośrednio po jego zdjęciu,

– pojawiające się piski bądź szumy,

– niewyraźne słyszenie.

Pamiętaj, aby dobrać swoje aparaty słuchowe do indywidualnych preferencji i dostosować ich działanie do prowadzonego stylu życia. Dzięki temu – aparat znacznie ułatwi Twoje codzienne funkcjonowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *