Zadbaj o swój aparat słuchowy

Słuch to jeden z naszych pięciu zmysłów. Dlatego powinniśmy dbać o niego ze szczególną troską. Bardzo często nie doceniamy tego, co jest nam dane od początku. Dopiero gdy pojawiają się problemy i nieprawidłowości zaczynamy właściwie się o niego troszczyć. 

W przypadku znacznych ubytków słuchu protetyk słuchu może zalecić nam dobranie właściwego aparatu słuchowego. Kiedy już mamy nasze urządzenie, zaczynamy się do niego przyzwyczajać, nie powinniśmy zapominać, że jego pielęgnacja jest bardzo istotna. Tak jak powinniśmy dbać o nasze uszy i słuch, taką samą troskę powinniśmy otoczyć nasz aparat słuchowy. Wszak jest on przedłużeniem naszego ucha, „pomocnikiem” w słyszeniu. 

Aparat słuchowy to małe i bardzo delikatne urządzenie. Jego żywotność to średnio 5-6 lat. Przy właściwej pielęgnacji może nam służyć nawet dłużej. 

O czym należy pamiętać, użytkując aparat słuchowy?

  • Przede wszystkim, że aparat jest wrażliwym urządzeniem. Staraj się nie upuszczać go, delikatnie odkładaj do pudełka. Trzymaj w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt. 
  • Osuszaj swój aparat tak często, jak wystawiany jest na działanie wilgoci. Szczególnie istotne jest to w przypadku kiedy spędzasz dużo czasu na zewnątrz lub masz skłonności do pocenia się. Krople deszczu czy potu z łatwością mogą dostać się do aparatu i ewentualnie wpłynąć na jego pracę. Do osuszania używaj specjalnej kapsuły, którą z pewnością otrzymałeś/aś razem z aparatem lub specjalnej suszarki do aparatów słuchowych. Istotne! Nie używaj do tego celu suszarki do włosów! Ciepłe powietrze może zniszczyć przewody wewnątrz aparatu.
  • Zabezpieczenie przed wilgocią. Staraj się nie brać prysznica z aparatem, wyjmuj go w trakcie pływania w basenie czy jeziorze. Nie przechowuj swojego urządzenia w łazience oraz w miejscach ze zwiększoną wilgotnością. Pamiętaj, aby odkładać aparat do specjalnego pudełka, kiedy go nie używasz.
  • Czyść swój aparat przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Brudny i zalepiony mikrofon może wpłynąć na właściwą pracę aparatu i odbiór dźwięków. Mogą wystąpić wtedy trzaski, szumy lub dźwięki będą przytłumione. Dodatkowo brud wewnątrz aparatu słuchowego skraca żywotność baterii. Prawidłowe czyszczenie aparatu powinno odbywać się za pomocą specjalnego płynu. Następnie powinniśmy osuszyć aparat w kapsule lub suszarką do aparatów słuchowych.
  • Czyść swoje uszy! Tak samo ważne, jak czyszczenie naszego urządzenia jest czyszczenie naszych uszu. Zbyt duża ilość woskowiny w przewodzie słuchowym zabrudzi lub zatka filtr mikrofonu. Pamiętaj, że jako użytkownik aparatu słuchowego jesteś narażony na zwiększone wydzielanie woskowiny. Uszy czyść specjalnym płynem, dostępnym w każdej aptece lub poproś o pomoc laryngologa. Nie używaj patyczków do uszu, które nie dość, że wepchną woskowinę w głąb przewodu słuchowego to jeszcze mogą uszkodzić błonę bębenkową!
  • Dbaj o przeglądy swojego urządzenia. Konserwacja u protetyka słuchu powinna obywać się średnio dwa razy do roku. Sprawdzi on stan ogólny aparatu oraz stan jego małych części- wężyka oraz wkładek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.