Zakup aparatu słuchowego

Bardzo często zwlekamy z decyzją o wizycie u protetyka słuchu. Zaczynamy gorzej słyszeć, prosimy o powtórzenie wypowiedzi, głośniej słuchamy muzyki. Jednak boimy się przyznać, nawet sami przed sobą, że zaczyna być to problemem. Dlaczego?

Wizja posiadania aparatu słuchowego kojarzona jest z wyrokiem. Przypięcia łatki osoby głuchej, z poważną trudnością, ogromnym urządzeniem za uchem. Co więcej, nadal krążą stereotypy, że niedosłuch to problem osób starszych. Nic bardziej mylnego. Na kłopoty ze słuchem wielokrotnie skarżą się osoby w średnim wieku, młode oraz dzieci. 

Kiedyś na żarty i drwiny narażeni byli okularnicy. Dzieci w szkole wyśmiewały się z tych noszących okulary. Nawet dorośli woleli niedowidzieć na ulicy, niż założyć „drugie oczy”. Okulary były ciężkie, grube i często mało gustowne. Teraz to nie tylko przedmiot leczniczy i pomagający nam normalnie żyć. To modny dodatek. Noszony również przez osoby nieposiadające wady wzroku! Powoli zmienia się również postrzeganie aparatów słuchowych.

Na zaburzenia słuchu cierpi coraz więcej Polaków. Ponad 900 tysięcy z nas ma poważnie uszkodzony słuch, a 40 tysięcy nie słyszy praktycznie w ogóle. Szacuje się, że nawet 20% dzieci może mieć problem z niedosłuchem. Dlatego nie wolno lekceważyć problemu i zacząć leczenie jak najszybciej!

Aparat słuchowy to nie wyrok!

Jedno jest pewne. Nie należy zwlekać z decyzją o wizycie u specjalisty. Im dłużej czekamy, tym nasz niedosłuch będzie się pogłębiać. Przez jakiś czas nasz mózg może starać się adaptować do sytuacji. Jednak po pewnym okresie sygnały dźwiękowe zaczynają dopływać do naszego mózgu zniekształcone. Ślady pamięciowe powoli zanikają, „zapominamy” jak brzmią dźwięki, które docierały do nas codziennie. 

Odpowiednio wcześnie dobrany aparat słuchowy to nie tylko proteza dla naszego słuchu, ale też narzędzie rehabilitujące go. Stymuluje nasz narząd słuchowy do pracy, niweluje wady słuchu, zapobiega pogłębianiu się choroby. 

Aparat słuchowy to nie powód do wstydu. Dzięki niemu możemy powrócić do codzienności.

O czym należy pamiętać przy zakupie pierwszego aparatu?

  • Przede wszystkim, o tym, że nowoczesne aparaty słuchowe są zupełnie inne, niż może się nam wydawać. Małe, zgrabne, wygodne i dostosowywane indywidualnie do potrzeb użytkownika. Coraz więcej z nich posiada funkcję odbierania połączeń telefonicznych oraz słuchania muzyki. Aparaty słuchowe pomagają także w walce z szumami usznymi.
  • Należy dać sobie czas na przyzwyczajenie się do aparatu słuchowego. To delikatne urządzenie, które musi się właściwie dostroić i skonfigurować. Także nasz narząd słuchu potrzebować może dni lub tygodni na adaptację. Nie należy zniechęcać się na początku. Być może potrzebować będziemy kilku wizyt u protetyka, aby móc cieszyć się prawidłowym słuchem.
  • Dowiedzmy się, czy nie przysługuje nam dofinansowanie do zakupu aparatu słuchowego. Zależne jest ono od poziomu naszego niedosłuchu oraz wieku. W wielu przypadkach możemy ubiegać się o refundację, nawet jeśli nie całkowitą to częściową. Warto o tym pamiętać, gdyż zakup aparatu słuchowego to niemały wydatek. Jednakże niezbędny przy problemach ze słuchem. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.