Dlaczego słuch jest taki ważny?

Zdolność do słyszenia to jedna z podstawowych umiejętności człowieka. Sprawny słuch jest bardzo ważny w codziennym funkcjonowaniu. Warunkuje prawidłowy rozwój – intelektualny i społeczny, wspiera zmysł równowagi, pozwala usłyszeć zbliżające się niebezpieczeństwo oraz rozmawiać z drugą osobą.

Niedosłuch to dolegliwość, którą można i z całą pewnością należy leczyć. Nowoczesne aparaty słuchowe gwarantują prawidłową rehabilitację słuchu, dzięki czemu skutecznie przeciwdziałają dalszemu rozwojowi ubytków. Ich dużą zaletą jest także fakt, iż znacząco podnoszą komfort życia, przywracając naturalną zdolność do słyszenia świata.

Sprawny słuch a rozwój dziecka

Dziecko poznaje świat i uczy się funkcjonowania w nim właśnie poprzez zmysły. Słuch jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju mowy oraz zmysłu równowagi. Około 6. do 12. miesiąca życia zaczyna się kształtować tzw. słuch fonematyczny, czyli zdolność do rozróżniania cech dystynktywnych głosek. Jeśli dziecko cierpi na niedosłuch, będzie miało problem z właściwym wypowiadaniem wyrazów oraz budowaniem poprawnych zdań. Znaczącą rolę w profilaktyce niedosłuchu u noworodków odgrywają badania przesiewowe, wykonywane w pierwszej dobie życia. Niestety, większość problemów ze słuchem pojawia się najczęściej w późniejszym wieku. Do poradni audiologicznej warto się zgłosić z dzieckiem, kiedy:

– nie zaczyna mówić,

– ma problemy z właściwym wymawianiem niektórych wyrazów oraz różnicowaniem głosek podobnych, np. ‘t’ – ‘d’, ‘k’ – ‘g’, ‘c’ – ‘ć’,

– ma problemy w nauce,

– dostaje uwagi za głośne zachowywanie się na lekcjach,

– nie słucha rodziców (być może właśnie nie słyszy?).

Sprawy słuch a życie codzienne

Słuch ma bardzo duży wpływ na jakość codziennego życia człowieka. Dzięki niemu możemy się bez problemu komunikować z drugą osobą zarówno bezpośrednio, jak i przez telefon. Problemy zaczynają się pojawiać, gdy nagle przestajemy rozumieć innych ludzi, wydaje nam się, że mówią niewyraźnie. Jest to jeden z pierwszych objawów rozwijających się ubytków słuchu. Na tym etapie mogą się pojawić trudności w prowadzeniu rozmów telefonicznych oraz rozumieniu osób w gwarnym otoczeniu, np. podczas zebrania czy na ulicy. Do protetyka słuchu zgłoś się, jeżeli:

– gorzej słyszysz wysokie dźwięki;

– nie słyszysz pukania do drzwi lub odgłosu kapiącej wody;

– występują szumy uszne;

– musisz bardzo się skupiać na swoim rozmówcy;

– trudno rozmawia Ci się przez telefon, bo nie rozumiesz, co mówi druga osoba;

– masz problemy ze zrozumieniem drugiej osoby w miejscu, gdzie są różne dźwięki oraz z większej odległości, a także głosy pochodzące z telewizora czy radia;

– coraz głośniej nastawiasz dzwonek telefonu czy budzik.

Sprawny słuch ma także doniosłe znaczenie dla naszego codziennego bezpieczeństwa. To dzięki niemu możemy na czas usłyszeć klakson, alarmy i dzwonki czy też po prostu dźwięk nadjeżdżającego tramwaju bądź samochodu.

Słuch jest ważny nie tylko z pragmatycznego punktu widzenia. Spełnia także funkcję rozrywkową – umożliwia oglądanie telewizji czy słuchanie muzyki. Warto dbać o słuch, aby zachować jego sprawność jak najdłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.