Jak wygląda wizyta u protetyka słuchu

Wizyta u protetyka słuchu bardzo często jest odciągania w czasie. Zaczynamy gorzej słyszeć, prosimy o powtórzenie tego, co ktoś do nas powiedział, coraz głośniej oglądamy telewizję. Jednak trudno jest zrobić ten pierwszy krok i umówić się na wizytę. Dlaczego?

Powodów jest wiele. Lęk przez wizytą u lekarza, diagnozą, wizja ogromnego aparatu słuchowego. Poczucie, że jesteśmy w jakiś sposób niesprawni, obawa przed tym, jak będzie wyglądać wizyta, co usłyszymy. Dlatego dzisiaj masz szansę oswoić się z tematem i przygotować do wizyty, która ma na celu podnieść jakość Twojego słyszenia. Co za tym idzie, jakość Twojego życia.

Kim jest protetyk słuchu?

To osoba z odpowiednim wykształceniem, która zaopiekuje się Twoim słuchem. Począwszy od badania słuchu, poprzez diagnozę i ewentualny dobór aparatu słuchowego. W przypadku niedosłuchu protetyk będzie osobą,  z którą spotykać będziesz się regularnie, przed dłuższy czas. Od tej współpracy będą zależały postępy w powrocie do zdrowia. Dlatego powinna być to osoba, z którą dobrze się poczujesz i obdarzysz zaufaniem.

Rozmowa wstępna

Podczas krótkiego wywiadu lekarskiego protetyk zapyta Cię o ogólny stan Twojego zdrowia, kondycję fizyczną, wszystkie przyjmowane leki. Przed wizytą warto zrobić spis przyjmowanych leków oraz przypomnieć sobie przebyte choroby, wizyty w szpitalu oraz zabiegi. Szczególnej istotne są informacje o chorobach uszu. Protetyk zapyta również o powód wizyty i aktualne dolegliwości.

Otoskopia

Otoskop to małe urządzenie za pomocą, którego protetyk zbada wnętrze Twojego ucha zewnętrznego. Na tym etapie może okazać się, że powodem Twoich dolegliwości jest na przykład nadmiar woskowiny. Zostaniesz skierowany wtedy do laryngologa. 

Badanie słuchu

Jeśli protetyk nie stwierdzi nieprawidłowości podczas badania otoskopem, zostaniesz przebadany w specjalnym, wyciszonym pomieszczeniu. Badania dotyczyć będą progu słyszalności oraz progu dyskomfortu. Czasem protetyk przeprowadza badanie diagnostyczne ucha środkowego. Wszystkie te badania są całkowicie bezbolesne.

Omówienie wyniku badania i dopasowanie aparatu słuchowego

Protetyk poinformuje Cię o diagnozie, ewentualnie może zaproponować wizytę u laryngologa i konsultację medyczną. Jeśli nie jest ona potrzebna, przedstawi dostępne rozwiązania i wskaże te, które według niego będzie najkorzystniejsze. Po zaprezentowaniu różnych aparatów zostaniesz zaproszony do przetestowania kilku z nich, w celu porównania. Na koniec protetyk zapyta o wrażenia i opowie o swoich obiektywnych przemyśleniach. Dowiesz się również, jakie są ceny poszczególnych urządzeń.

Test aparatu słuchowego

Protetyk policzy ilość poprawnie usłyszanych i powtórzonych dźwięków przy użyciu wybranego urządzenia. Niekiedy dostaniesz również możliwość przetestowania wybranego aparatu w domu. Oczywiście proces adaptacji trwa więcej, niż kilka dni, ale ten czas pozwoli na wstępny rekonesans i ocenę urządzenia.

Wykonanie formy ucha

Procedura niezbędna w przypadku wybrania aparatu wewnątrzusznego. Przy pomocy specjalnej masy protetyk pobierze wycisk. Nie jest to bolesny zabieg, aczkolwiek odbierany przez niektórych, jako nieprzyjemny. Wkładka ma 3 miesięczną gwarancję, w tym czasie można ją testować i prosić o ewentualne poprawki.

Odbiór aparatu i szkolenie

Podczas tej wizyty dostaniesz aparat z indywidualną wkładką. Protetyk przeszkoli Cię z obsługi, zwróci uwagę na istotne szczegóły, powie jak dbać o urządzenie. Dostaniesz również kartę gwarancyjną oraz instrukcję obsługi. Umówione zostanie następne spotkanie kontrolne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *