Rodzaje badań słuchu

Badanie słuchu to nie jest coś, co przychodzi nam do głowy jako pierwsze, gdy myślimy o profilaktyce. Podstawowa morfologia, wizyta u okulisty czy dentysty. Do tego jesteśmy przyzwyczajeni. Na temat badania słuchu wiemy najmniej i najczęściej się tego obawiamy.

Pierwsza wizyta u protetyka słuchu jest bardzo ważna. W przypadku stwierdzenia niedosłuchu lub problemu z szumami usznymi protetyk będzie osobą opiekująca się nami. Na pierwszym spotkaniu zbierze od nas wywiad, przeprowadzi badanie i w razie potrzeby skieruje do laryngologa lub pomoże dobrać aparat słuchowy. 

Protetyk po przeprowadzeniu wywiadu i krótkiego badania otoskopem zaprosi nas do specjalnej wyciszonej kabiny na badanie właściwe. 

Pamiętaj, że wszystkie badania słuchu są całkowicie bezpieczne i bezbolesne!

Rodzaje badania słuchu

Badanie słuchu może być przeprowadzane dwojako, z czynnym udziałem pacjenta lub wykonywane samodzielnie przez protetyka.  

W badaniu subiektywnym bierzemy czynny udział, odpowiadając na pytania lub przyciskając specjalny przycisk. Ten rodzaj testu nie sprawdza się w przypadku małych dzieci lub osób, które mają problemy z rozumieniem poleceń i komunikowaniem się. 

Natomiast badanie obiektywne przeprowadzane jest przez protetyka, przy użyciu zaawansowanego sprzętu.

Audiometria tonalna

PTA (Pure Tone Audiometry) to nic innego, jak ustalenie jaki najcichszy dźwięk jesteśmy w stanie usłyszeć. To najczęściej przeprowadzane badanie. Niezwykle ważne jest, abyśmy dokładnie zrozumieli instrukcje udzielane przez protetyka. Od tego zależeć będzie poprawny wynik badania. 

Podczas przeprowadzania testu zostaniemy poproszeni o wejście do specjalnego, wyciszonego i przeszklonego pomieszczenia. 

W przypadku audiometrii powietrznej dostaniemy słuchawki, w których słyszeć będziemy dźwięki o różnym natężeniu. Naszym zadaniem jest informowanie protetyka o momencie, w którym usłyszymy dźwięk. Badanie przeprowadzane jest kolejno dla obu uszu oddzielnie, do momentu aż przestaniemy słyszeć dźwięki. Cały proces zajmie około 20-30 minut, jego wynik w postacie audiogramu otrzymujemy natychmiast po zakończeniu badania. Protetyk analizuje wtedy nasz wykres w porównaniu ze standardowym wykresem osoby dobrze słyszącej.

Audiometria kostna wygląda podobnie, zamiast standardowych słuchawek dostaniemy słuchawki kostne. Zakłada się je za ucho, a dźwięk generowany jest za pomocą wibracji. Przenoszony jest poprzez kości czaszki do ucha środkowego, z pominięciem ucha zewnętrznego.

Audiometria mowy

Badanie mające na celu sprawdzenie rozumienia mowy na różnych poziomach głośności. W słuchawkach usłyszymy słowa i naszym zadaniem jest poprawne powtórzenie ich. Po badaniu powstaje krzywa rozumienia mowy.

Badanie progu dyskomfortu 

Badanie wykonywane po audiometrii, ma na celu ustalenie, jaki poziom głośności dźwięków powoduje uczucie dyskomfortu. Co ważne, nie chodzi o to, aby określić najgłośniejszy dźwięk, jaki jesteśmy w stanie zaakceptować, ale taki z którym jeszcze dobrze się czujemy. Badanie to pozwoli dostosować nasz aparat słuchowy, tak aby chronił nas przed zbyt wysokimi dźwiękami. 

Nie powinno być przeprowadzane wśród osób skarżących się na szumy uszne.

Tympanometria

Badanie z kategorii obiektywnych, wykonywane tylko wtedy, kiedy protetyk stwierdzi taką konieczność. Nie jest wymagane w procesie dopasowania aparatu słuchowego. To badanie ucha środkowego, przy pomocy specjalnej sondy, która mierzy ciśnienie w naszym uchu oraz bada błonę bębenkową. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.